KADIN CİNAYETLERİ DEĞİL İNSANLIĞIN KATLEDİLİŞİ!

Nisan 27, 2018

Hemen hemen her gün bir kadın cinayeti.
Boşanmak nedir bilmeyen,
Kendince hakkını bir bıçak iki kurşunun ardında arayan adamların pisliklerinde boğuluyor kadınlar...
Kendilerince ''erkeklik(!)'' gururları kırılmış, 
Onu saymamış,
Ona yemek yapmamış diye dayamış silahı, ama şimdi pişmanmış...
Çok tanıdık di mi?
Bırakın tanıdık olmasını, artık 3.sayfa haberlerinde kadın cinayeti haberleri bizi şaşırtmıyor bile. Çok değil bundan 10 sene kadar önce bir yerde bir kadın cinayete kurban gittiğinde abartmıyorum 3 gün haberlerde konuşulur, bunlara tepkiler yağardı. Şimdi artık hangi cinayeti 3 gün ekranda konuşalım, hangi 3 gün? Bir güne onlarca cinayet sığıyorken... Ki biz bir kısmını görüyoruz, bir de görmediğimiz, okumadığımız, izlemediğimiz cinayetler var ki. Artık gerçekten yüreğim kaldırmıyor.

Seni saymayan, sana yemek yapmayan -ki yemek bir kadının görevi değil, evin iş bölümünde genelde payına düşendir aslında.- seni saymayan insanla oturup konuşur, çok hızını alamıyorsan çekişmeli davayı açar yoluna bakarsın. Ama yok, o bıçak kalkacak, o mermiler düşecek... O da adamlıktan nasibini almamış karakterini koymuş olacak ortaya. Son gol önemli ya... Vay halimize.
Bir de bakın, bunlar adamlığın kitabını yazmıştır, öyle derler.

Üzülüyorum, arkada kalan gözü yaşlı ana babanın o kadını o günlere nasıl getirdiğini düşündükçe mi kahrolayım, annesini sadece fotoğraflarda yaşayacak olan yüreği ayaza vurmuş evlatlatın haline mi yanayım? Bir ''HİÇ'' uğruna dünyanın sillesini yiyip gitmiş bir kadına ve gökyüzüne saldığı onlarca hayallerine mi? Hangisine?
Gittikçe insanlığımızı kaybediyoruz, gittikçe tükeniyoruz. Tahammüller sıfırlanıyor, saygılar çizgilerini yitiriyor. Sahi nereye gidiyoruz biz böyle? İstiklal marşı geldi aklıma, ''Bu ne şiddet bu celal?'' Hakikaten ne?

Bunlar geçerken aklımdan TUİK raporlarına baktım... Boşanma yüzdeleri ve sebeplerine... Başları şiddet, maddi zorluklar, ilgisizlik gibi sebepler çekiyor.
Bir şey söylemeye gerek var mı?
Hangi gerekçeyle olursa olsun, amaç şiddet olmasa dahi bir kadına kalkan ellere haklar haram'dır.
Maddi sebeplerin arkasına sığınıp evlilikleri yerin on kat altına gömen insanlara söylenecek sözler nafile...
İlgisizliği kendine hak gören adamın adamlığına alkışlar bizlerden!
Hepsine tamam, ama ben hala anlamıyorum, kadın neden ölüyor?
Git boşan, yok.
İşin kötü yanı ilgisizliğin ve kavgaların yorgunluğunda tükenen kadının mahkemeye başvurması bile öldürülme sebebi bugün.
Ama kadının mutsuz olmaya hakkı yok, çünkü her derdi erkek sırtlanıyor kadın hep sefasını (!) sürüyor... Di mi?
Sonra 3.sayfaya düşüyor, okuyoruz...
Yok yok yok... Bir sebebi yok! Bir sebebi olamaz. Bugün Duygu Kadakal cinayetinin internete yeni düşen devamı niteliğindeki öldürülmesine ait kayıtları izledim, ne olduğunu anlasam asla izlemezdim, yüreğime bir kara bulut çöktü. Gözümde yaşlar, kulağımda çocuklarının sesleri...
Ama neyi unutuyorum biliyor musunuz, çok değil bundan 3 gün evvel dükkan sahiplerinin kapılarının önüne hayvanlar için koydukları su şişelerini tekmeleyerek, dökerek yürüyen insanın merhmetsizliği sinmişken üstümüze, ne bekliyorduk?

Buraya kadın cinayetlerine son sloganları yazdığımda bir şeylerin çözüleceğini bilseydim bırakın bu sayfayı, blog sayfamın tamamını buna ayırırdım. Bizler, bu durumdan uzakta kalan üçüncü kişiler ne kadar bir şeylere el uzatabilirsek uzatalım. Her gün dayak yiyen kadının yaşadıklarını ihbar edin, her gece mi yaşanıyor, arayın her gece. El insanının hayatına karışılmaz diyerek onlarca kadın yerini merhumluğa bırakıyor. Yalnız yakalayın, sığınma evlerinden bahsedelim. Çarelerden, imkanlardan bahsedelim. Hiç çalışmamış ve gelirinin olmayışının boşanıp hayata devam edebilmesine engel olmadığını anlatalım. Ve başka ne yapabiliyorsak...

Yeter ki artık bu dünyada nefes almak egolar, hırslar, canilikler uğruna son bulmasın!
Anneler feryat etmesin,
Evlatlar kör karanlıkta kör hasretin pençesine düşmesin...
Yeter.
Yeter.
Yeter!
Benzer Yazılar

10 yorum

 1. Allah böyle insanları ya ıslah etsin ya da kahretsin. Gerçekten çok önemli bir konuyu ele almışsın. Dediğin gibi artık tv'de ya da gazetede kadın cinayetleri magazin haberlerinden sonra veriliyor. Çok alışılmış bir konu olduğundan, izleyenleri de pek etkilemiyor. Gerçekten çok yazık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim böylelerinin soyları tükenir, yitip giderler. Artık evlenmek için ciddi test ve gözlemlerden geçilmesi gerektiğine inanıyorum. hatta topluma karışabilmek için bile. O kadar tehdit altındayız.

   Sil
 2. Haberlerde çoğu insan bakıp geçiyor. Görmüyor bile. Duyarsızlaşıyoruz, alışıyoruz. Ne yazık ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, zamanla öylesine bir boşvermişliğin içerisinde kayboluyoruz.

   Sil
 3. Dipsiz,kör bir kuyu gibi konu bu.

  YanıtlaSil
 4. Ah ah ...Şiddet haberleri artık günlük hayatımızın bir rutini oldu.Dizilerde ,filmlerde şiddeti meşrulaştıracak gerekçeler sunuluyor,kabadayılık bir değer gibi gösteriliyor.Bunların payını da yadsımamak gerekiyor bence. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, maalesef öyle zaten. Bakıyorum da dizilere, ya o şımarık ne olduğu belirsiz aile çocuklarının saçma sapan yaşantıları, ya da reisim efendiyim ben ağayım modunda eldesilah vurdu kırdı diziler. Hepsi bu =)

   Sil
 5. Kadın cinayetleri öğle arası haberlerine düşecek kadar sıradanlaşmış durumda ne yazık ki. Burada bahsedilen bir insan. İnsan! Diğer insanların bu olayları bu kadar kanıksamaları çok acı. Vahşeti yapan kişinin gerekçeleri insanın tüylerini diken diken etmesinin yanı sıra sinirlendiriyor da. O zaman herkes birbirini öldürsün. Var mı böyle bir dünya? Erkeklik gururu muhabbeti de bence boş laftan ibaret. Önce insan olmalı 'insan.' Sonra ne isterse olsun, evvelce bir insan olsun da. Etkileyici bir yazı olmuş ayrıca.

  YanıtlaSil
 6. Kadın olmak hep zordu şimdi de zor ,şuan tek fark var erkekler merhametsiz.

  YanıtlaSil

Google+ TAKİPÇİLER