UBER TAKSİ

Nisan 05, 2018


Gündem taksi...
Uber mi, Bi Taksi mi diye tartışırken derinden derinden... Ben nedense bambaşka bir konuya takıldım.

Uber hakkındaki haberi ilk izlediğimde aklıma Özgecan Aslan gelmişti. Ne alaka derseniz eğer şöyle ki bir toplu taşıma da bile hunharca katliam yapılabiliyorsa, takside neler neler yapılmaz ki? Devir bu kadar kötüye gitmişken, insanlık bu denli çığrından çıkmışken insanların bir endişe yaşaması öylesine olağan ki...

Ben şimdi taksiciler neyi savunur, vatandaş ne bekler kısmına hiç girmiyorum. Ancak bu tarz uygulamalara bağlı araçların güvenliğinin daha fazla olduğuna inanıyorum sadece. Bundan ortalama 2,5 sene kadar evvel annem hastanede yatıyordu. Bazen çok zamansız saatlerde eve gidip almam gereken eşyalar oluyordu, ve o zaman hatırlıyorum bu programdan araç çağırıyordum. Çünkü ıssız bir semtte yaşıyordum, çok ıssız bir yere gidecektim, yol uzun ve uzun olan yollar da hep sapaydı. Korkarım ben hep oldum olası böyle şeylerden.

İstanbul - Galata Kulesi
Neyse... Bu tarz uygulamalar hem müşterinin güvenliğini sağlıyor aslına bakarsanız, hem de taksicinin işini kolaylaştırıyor bence. Ayrıca puanlama sisteminin olması, puanı düşük olan araçların uygulama dışı kalması fikri bana çok mantıklı geliyor, çünkü artık ''kısa mesafe'' takıntıları gittikçe çığrından çıkıyor. Yine kendimden örnek vermem gerekirse kanser tedavisinden ötürü bitap düşmüş 42 kiloya kadar inmiş annemle bir gün eve dönebilmek için 3 tane taksiden çevrildiğimizi hatırlıyorum. Artık ağlayarak bir şoföre yalvarmıştım, annem hasta ne olur bırakın bizi eve, iki katı ücret vereyim diye... Bu gibi nice örneklerim mevcut. 

Sadece bu da değil. Teker hızına istinaden artan ücreti baz alıp son sürat gitmenin manasını da çözemiyorum. Müşterinin değil ki yalnız, kendi canını da tehlikenin göbeğine bırakıyorsun... Neden gerek duyuluyor tüm bunlara? Kamera sistemine geçen araçların var olduğunu savunan insanlar da var. Ancak tüm araçlarda kamera sistemi yok maalesef, misal yaşadığım şehirde hiç bir araçta kamera görmedim ben. Astım hastası (ki küçümsenmeyecek kadar ileri derece) olan ben, ''sigara içilmez'' ibareleriyle dolu araçta sigara içerek beni almaya gelen kaç şoför gördüm, kaç araçta boğuldum bir bilseniz.

En azından bu tür uygulamalar hem şoförün özenli olmasına imkan sağlayacak, hemde taksi ihtiyacı olan kişinin güvenerek ve içi rahat bir şekilde araç çağırmasına imkan oluşturacak bence.
Sadece tek taraflı bakmamak lazım, bu ülkede müşterinin şoförü katlettiğine dair haberleri de çok izledik. Bu uygulamalar ki adı hiç önemli değil ister uber ister muber olsun, bu tür riskleri minimum düzeye çekebilir, eğer fırsat verilirse. Çünkü teknoloji devrinde olmamızdan insanların çoğu bu platformlara yönelecek, açıkta kalan bu uygulamaya dahil olmayan taksilerse sisteme dahil olmak adına daha özenli davranacak. Bu da güvenliği bir nebze yukarı taşıyacak diye düşünüyorum. Bunlar karşılıklı iki tarafın haklarını sağlamak hususunda önemli kararlar. Çünkü ben ülkemde ne sabahtan akşama, gecen sabaha direksiyon başında ekmek parası için didinen emektar taksicime bir şey olsun isterim, ne de masumca ihiyacı olan taksiye binen vatandaşıma... 

Tüm bunlara siyasi açıdan değil de toplumsal açıdan bakıldığında çok daha obektif ve gerçekçi olabiliriz diye düşünüyorum. Halbuki gönül isterdi ki tüm bu acı tecrübeleri insanlık hiç edinmemiş olsun, hiç böyle şeylere ihtiyaç duyulmasın... Ancak sanırım insanın olduğu yerde kötülükler de kaçınılmaz.
Kötü insanların aksine güzel insanlarla yaşayıp yaşlandığınız uzun ömürleriniz olsun,sevgiyle kalın :)

                                                                      

Benzer Yazılar

9 yorum

 1. Kesinlikle haklısın eskiden geç vakitte taksiye daha rahat binerken şimdi tereddüt ediyorum bence yasal zorunluluk olacak tüm ülkedeki taksilere mobese gibi merkezden izlenilebilen kameralar takılacak. Ne taksici korkacak ne vatandaş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaman geçtikçe insanlar ve sosyal yaşantılar içerisinde gelişen ilişkiler güven kaybediyor ne yazık ki... Artık neler görüyoruz neler... Artı mobese işine katılıyorum, böyle kişinin insiyatifine kaldığında bir çoğu maddi imkanımız yok diyerek sıyrılıyor içerisinden, devletten bu konu için bir bütçe ayrılması çok yerinde bir karar olur zannımca. Bir programdan çok daha ötesi. Çünkü teknoloji çoğunluğa hitap ediyor doğru, ama 60 yaş üstü çoğu insanın alanı değil. Bu insanların da daha doğrusu maksimum kişinin güvende olması benim için aslolan konudur.

   Sevgiler...

   Sil
 2. Kesinlikle doğru bir konuya değinmişsiniz. Ben de oldum olası tek başıma taksiye binmeye korkmuşumdur. Ta ki "my Taxi" uygulamasını duyana kadar. Bu da aynı Uber gibi bir uygulama. App üzerinden taksiye ulaşılıyor, yine taksiyi çağırırken şoförün kim olduğunu, Nasıl göründüğünü App üzerinden görebiliyoruz. Gerçekten güvenilir. Hatta bir defasında Laptop çantamı takside unutmuştum. Eve girince fark ettim. App üzerinden hemen taksiciyi bulup aradım. Hemen ulaştırdı. Yani ne zaman hangi taksiye bindiğimi, nereye gittiğimi, ne kadar ödediğimi sonradan da görebiliyorum. Süper

  YanıtlaSil
 3. Fikrinize katılıyorum, günümüzün gelişen koşullarında güvenlik her iki taraf için de önemli unsur haline gelmiştir. Ayrıca bu tip uygulamaların kaliteyi arttıracağına inanıyorum. Bu uygulamada en dikkat çeken unsur olarak saygı karşımıza çıkıyor. Zaten gerekli saygı ve özeni göstermeyen sistemden eleniyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir noktayı yakalamışsınız Mehmet Bey...
   Her şeyden evvel güven ve saygı ayrılmaz bir ikili bu konuda. Artı her geçen gün insanların birbirlerine karşı yitirdiği güven duygusu yadsınamaz. Gittikçe kötülük gün yüzüne çıkıyor, merhametsiz insanlık... Korkutuyor.

   Sevgiler.

   Sil
 4. Merhaba Melissa.

  Aslında sadece bir iade-i ziyaret için uğramıştım ama konu tam da gündemin orta yerinde hepimizi ilgilendiren bir konu hatta gereksinim olunca yazmak istedim.
  İki sene kadar önce Estonya gibi küçük bir ülkede benzer uygulamayı kullanıp çok memnun kalmıştık. gecenin bir vakti döndüğümüz komşu ülkelerden kaldığımız yere giderken çok işimize yaramıştı. Son derece yeni, temiz araçlarla konforlu ve ucu hizmet.. Kim istemez ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz...
   kesinlikle öyle, biraz da bu yüzden belirttim aslındâ fikrimi. Umarım biz de başarırız.

   Sil
 5. Güncel ve önemli bir konuya son derece doğru tespitlerle yaklaşmışsın Melissacım... Her sektörde olduğu gibi bu noktada da rekabet eğer doğru amaçlar ve yerinde kullanılırsa, rakiplerini iktisadi açıdan piyasadan yok etmek ve tekel olmamak prensibini taşırsa mutlaka iyi sonuçlar verebilir kanaatindeyim. Özellikle de İstanbul'da ki Uber ve taksici olaylarına bu açıdan bakarım genelde. Teknolojinin gelişmesi sonucunda Uber, İtaksi gibi uygulamaların yolcu taşımacılığı noktasındaki kaliteyi artıracağına inanırım. Her iki tarafında haklı veya haksız tarafları olabilir tabiiki, ancak biz iktisadi açısından tüketiciler/yolcular kendimiz açısından her yönüyle en iyi alternatifi seçmek zorundayız. Bir haber kanalının web sayfasında taksi konusunda her iki alternatifin de artıları-eksilerini detaylandıran önemli bir dosya okumuştum. Bu konularda aslında en önemli görevlerden biri de yasa koyuculara düşmektedir ki gerekli düzenlemelerin yapılacağını sık sık medyada işitir olduk. Aslında istediğimiz son derece basittir yolculuklarda; kısa mesafe -özellikle İstanbul'da- sorunu yaşamamak, nezaket, rahat, huzurlu ve güvenli bir yolculuk, herhangi bir tedirginlik yaşamadan. Yoksa belirttiğin gibi ekmek parasını kazanmak için saatlerce direksiyon başında didinen taksicilerimiz ile kimin ne sorunu olabilir ki...? Sevgiyle kal...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ediyorum can yoldaşım, anlatmak istediklerimi anlatabilmiş olduğumu görüyorum yazdığın bu yorumda... Bu da benim amacıma ulaşmış olduğumu gösterir. Söylediklerin söylediklerimi bire bir doğrular nitelikte. Daha ne olsun ki. Biz taraf tutmuyoruz, daha çok insanlıktan ve iki tarafın menfaatinden eşit derecede faydalanmasından yanayız özetle...

   Aşkla kal...

   Sil

Google+ TAKİPÇİLER