AŞK OLA, KANDİL OLA

Nisan 13, 2018


Kandiller...
Bayramlardan sonra en çok kandilleri sevdim ben.
Ve bugün Miraç Kandili...İslam dininde sevgili peygamber efendimiz Hz. Muhammet (sav)'ın göğe yükseldiği o özel gün olarak bilinir. Çocukluğumda Miraç Kandili geldi mi anneannemler hep ''eveeeet ramazan geldi artık, bir şey kalmadı'' derlerdi. O yüzden ne zaman Miraç Kandili gelse yüzümde bir tebessüm, içimde o sahurları ve ramazan günlerini bekleyen heyecan dolu kıpırtı kendisini belli eder. Sabah erken kalkılırdı ve akabinde yoğun bir telefon trafiği... Elime tutuşturulan telefonlar ''kutla kızım bilmem kim teyzenin kandilini kutla'' diyerek... Anlamaz, gerilir, kızarırdım. Nasılsın sorusuna iyiyim cevabını bile on dereden su getirerek cevaplardım, yarım ağızla... Ne yaptığımı anlamadığım bu durumdan hoşlanmadığımı hatırlıyorum. Hemen ''anne karnım çok ağrıyor'' diyerek kaçmaya çalışırdım. İnsan büyüdükçe, aklı bu tür manevi güzelliklere erdiği zaman her şeyi daha iyi anlıyor ve en önemlisi hissediyor... 
Sonra elime para tutuşturulurdu, fırına gitmem için. O günler sadece ekmek değil aynı zamanda üç bazen dört kutu kandil simidi almam istenirdi ki bu en sevdiğim aktiviteydi, uyandığım andan beri bunu beklerdim. Hatta öyle ki bazen yolda dayanamaz bir kutuyu açar simitleri kemirmeye başlardım. Gittiğimiz kim varsa herkese bir kutu kandil simidi götürmek bizde adet haline gelmişti.
Edirne - Eski Camii
21.05.2016
Fotoğraflarımın çekimini yapan değerli eşimin diğer fotoğraflarını görmek ve takip için tıklayınız 

İstanbul'da yaşayanlar ya da İstanbul'u bilenler daha iyi bilir, Eyüp Sultan semtine giderdik çoğu kandilde ve ramazanda. O nasıl bir kalabalık, o nasıl bir akın... Ve bir o kadar da güzel geliyor ki insana... Ne soğukta üşüyesin, ne sıcakta yanasın gelir, öyle güzel bir ambiyans oluyor. Herkesin birbiriyle sohbet ettiği, bir yerde termoslarla çay satan bir abim, bir yerde haşlanmış mısır ya da macun dağıtan amcam, öte yandan kuşlara yem dağıtan -ki bu Eminönü'nde daha çoktur- teyzem... O ortamı, o samimiyeti, o saf toplumu gördüğüm en güzel yer Eyüp Sultan'dır. Çocukluğumdan beri akraba ziyaretleri sebebiyle sık sık gittiğim, boş hiç görmediğim, huzur veren sımsıcak bir yer. Ben ilk duamı o camide öğrenmiş, çocukluğumun ilk namazını da orada kılmıştım. Belki de bu sıcaklık oralardan süregelen bir histir, kim bilir :) Her şeyden öte aynı duyguları hisseden ve aynı amaç için orada bulunan insanlarla bir arada olmak zaten başlı başına en güzel olan şey. Haksız mıyım?

Bir bayramlardır, bir de kandiller çocukluğun o unutulmaz  özel günleri... Şahsım adına konuşmak gerekirse o eski telefon trafiklerinin bir kahramanı, o eski ziyaretler gibi ziyaretlerin ve kandil simidi heyecanlarının ana karakteri değilim ama bizi de buraya ne olduğu belirsiz yıllar savurdu sanırım... Zamanla gidecek kimse kalmadı, hatta bazı akrabalarım oluyor ki varlığını bu yaşımda ya da vefat ettikten sonra öğrendiğim... Olsun, şimdi doya doya eşime sarılıp eşimle izliyorum kandil programlarını :) Her zaman güzel şeyler oluyor insanların hayatlarında, görmek isterseniz eğer... Daha nice güzel, sağlıklı ve sevdiklerinizle beraber güzel kandiller yaşamanız dileğimle, Miraç Kandili'nizi kutlar; sevgi, selam ve dualarımı yollarım...
                                                                                   

Benzer Yazılar

8 yorum

 1. Size de hayırlı kandiller Mehmet Bey...

  YanıtlaSil
 2. Yanıtlar
  1. Hayırlı kandiller sevgili Berlin Berlin...
   Sevgi ve dua ile...

   Sil
 3. Biraz geç oldu ama fazlaca yoğundum. Hayırlı kandiller hergün kandil gibi ışık dolu olsun inşaALLAh mutlu kal:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı Kandiller sevgili Fatma Nur... Sevgi ve dua ile nice güzel kandiller görmen nasip olsun... Çok mutlu ve huzurlu kal. Daim ol :)

   Sil
 4. Ne güzel yazmışsın eline sağlık,süpersin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, çok sağ ol :)

   Sil

Google+ TAKİPÇİLER